Dárkové poukazy infolinka zdarma: +420 800 12 00 12 info,orea,cz

Cykloturistika

Krajina okolí Mariánských Lázní je pro cykloturisty ideálním terénem, to je dáno mírným zvlněním krajiny, kdy turistu nečekají prudká nekonečná stoupání, ale spousta zajímavých cílů, které může hledat v krajině a dobrá přístupnost k nim.

 

Trasa č.1 – Klášter Teplá

Mariánské Lázně - Závišín - Ovesné Kladruby - Klášter Teplá – Betlémský rybník a zpět Mariánské Lázně
Délka: 31km
Značení: červené

Popis cyklotrasy:

Trasa vede zvlněnou, střídavě lesnatou krajinou, zpočátku nás čeká delší stoupání k hotelu Krakonoš a míříme přes Zádub a Závišín k nejvyššímu vrcholku Tepelské vrchoviny – Podhorní vrch.

Projedeme po jeho úpatí a klesáme do Ovesných Kladrub , kde se určitě zastavíme u několika zajímavých hrázděných nově opravených stylových domů. Odtud pokračujeme kolem vodní plochy Podhora přes les k rekreační oblasti u Betlémského rybníku, v parných dnech rozhodně neodoláme osvěžení. Po dalších pár stech metrech nás čeká prohlídka impozantního klášterního areálu Teplá s krásnou zahradou a rybníkem. Zdejší největší raritou je vzácná knihovna, která má ve svém depozitáři více než 80.000 svazků knih. V komplexu je restaurace i hotel. Odtud se po opačném břehu Betlémského rybníka vracíme zpět směr Mariánské Lázně.

 

alt 

 

Trasa č.2

Mariánské Lázně - Závišín - Podhorní vrch - Podhorní hájenka - Ovesné Kladruby a přes Závišín zpět Mariánské Lázně
Délka: 19km
Značení: tmavě modré

Popis cyklotrasy:

Na stoupání a klesání hodně různorodá trasa. Hlavním cílem je Podhorní vrch a putování kolem něho.

Z centra Mariánských Lázní vyšlápneme k hotelu Krakonoš – zde je hned několik zajímavostí – horní stanice kabinkové lanovky, zchátralá budova kdysi noblesního hotelu a hned vedle Park Boheminium s věrnými zmenšeninami různých objektů České republiky. Přes obec Závišín pokračujeme k Podhornímu vrchu – s 847 metry nejvyšší bod Tepelské vrchoviny, který se výrazně tyčí v krajině s typickou siluetou vysílače na vrcholku. Jedná se o vyvřelý čedičový suk, na vrcholku velmi zajímavé vyhlídkové místo, je odtud vidět daleko do krajiny, výhledu nebrání vzrostlé stromy. V místě vysílače stávala kdysi výletní kavárna. Sjíždíme zpět lesem a na křižovatce se vydáme doprava k Podhorní hájence – zde si všimněte malé elektrárničky, nedaleko odtud je Sirňák, pokračujeme lesem kolem vodní nádrže Podhora přes Ovesné Kladruby s několika hrázděnými nově opravenými staveními. Mírným stoupáním jedeme přes Zavišín zpět směr Mariánské Lázně.

 

alt 

 

Trasa č.3

Mariánské Lázně - Závišín - Milhostov - Milhostovské mofety - Tabákový mlýn - okolo Lazurového vrchu - Holubín - Vlkovice - hájenka U Müllerů - Mariánské Lázně 
Délka: 21km
Značení: oranžové
doporučeno pro horská kola

Popis cyklotrasy:

Tento okruh nás provede přes louky a lesy jižním cípem CHKO Slavkovský les.

První úsek vystoupáme z Mariánských Lázní k hotelu Krakonoš - zde je hned několik zajímavostí...

– horní stanice kabinkové lanovky, zchátralá budova kdysi noblesního hotelu a hned vedle Park Boheminium s věrnými zmenšeninami různých objektů České republiky. Přes obec Závišín pokračujeme k Milhostofským mofetám, po cestě lesy potkáme několik pramenů a míříme k Lazurovému vrchu – tato rezervace byla vyhlášena roku 1997 na ochranu území suťových lesů na strmých stráních, kde rostou jedle a třešně. Zvláštní území, jehož charakter má vztah k zaniknuvšímu hradu a vápencovému dolu v těchto místech. Pod Lazurovým vrchem protéká Kosí potok, který vytváří přírodní park. Zbytek trasy nás již povede asfaltová silnice přes Dolní Kramolín, Holubín a Vlkovice zpět směr Mariánské Lázně.

 

alt

 

 Trasa č.4

Mariánské Lázně u Lesního pramene - alej Svobody – železniční zastávka Lázně Kynžvart - Zámek Kynžvart - Lázně Kynžvart - Holina - Stoh - Mariánské Lázně 
Délka: 20 km
Značení: žluté

Popis cyklotrasy:

V lesoparku severně nad městem u Lesního pramene začíná naše cyklo putování krajinou Slavkovského lesa s návštěvou zámku a Lázní Kynžvart.

 Od Lesního pramene jedeme Alejí Svobody, kterou tvoří chráněné stromořadí o 395 dubech, po silnici kolem Dvouhrázového rybníka míříme k sídlu rodiny Metternichů – Zámku Kynžvart – tento empírový zámek zaujme svou upraveností, při vnitřní prohlídce může návštěvník nahlédnout do sídla, které se pyšní svou knihovnou a unikátními sbírkami. Po prohlídce, občerstvení v místní kavárně,  pokračujeme mírným stoupáním k Lázním Kynžvart – lázně jsou využívány především pro léčbu dětských pacientů – zaměřeny na nemoci dýchacích cest, nejznámější prameny jsou Richardka a Viktorka. Po silnici pokračujeme serpentinami až téměř k vrcholu Holiny, kde byla roku 1990 vyhlášena rezervace s cílem ochrany posledních zbytků typických jedlobučin v oblasti. Lesní cestou se vracíme zpět směr Mariánské Lázně k Lesnímu pramenu.

 

alt

 

 Trasa č.5

Mariánské Lázně - myslivna Králův kámen - rozcestí Bašus - Kladská - myslivna Králův Kámen - Mariánské Lázně 
Délka: 16,8 km
Značení: světle modré

Popis cyklotrasy:

Tato velmi romantická trasa nás provede lesy až ke Kladské – unikátní národní přírodní památce. 

Trasa začíná u Lesního pramene v lesoparku nad Mariánskými Lázněmi, po silnici mírným stoupáním jedeme směr Kladská, kolem hájovny Králův kámen, uděláme odbočku ze silnice směr Bašus a pokračujeme k Loveckému zámečku na Kladské, zde doporučujeme projít místní naučnou stezku . Zdejší unikátní chráněné území - Kladské rašeliny - ochrana je určena unikátnímu souboru vrchovištních rašelinišť. Od Kladské se vracíme po silnici zpět směr Mariánské Lázně.

 

alt