Cykloturistika

Krajina okolí Mariánských Lázní je pro cykloturisty ideálním terénem, to je dáno mírným zvlněním krajiny, kdy turistu nečekají prudká nekonečná stoupání, ale spousta zajímavých cílů, které může hledat v krajině a dobrá přístupnost k nim.

 

Trasa č.1 – Klášter Teplá

Mariánské Lázně - Závišín - Ovesné Kladruby - Klášter Teplá – Betlémský rybník a zpět Mariánské Lázně
Délka: 31km
Značení: červené

Popis cyklotrasy:

Trasa vede zvlněnou, střídavě lesnatou krajinou, zpočátku nás čeká delší stoupání k hotelu Krakonoš a míříme přes Zádub a Závišín k nejvyššímu vrcholku Tepelské vrchoviny – Podhorní vrch.

Projedeme po jeho úpatí a klesáme do Ovesných Kladrub , kde se určitě zastavíme u několika zajímavých hrázděných nově opravených stylových domů. Odtud pokračujeme kolem vodní plochy Podhora přes les k rekreační oblasti u Betlémského rybníku, v parných dnech rozhodně neodoláme osvěžení. Po dalších pár stech metrech nás čeká prohlídka impozantního klášterního areálu Teplá s krásnou zahradou a rybníkem. Zdejší největší raritou je vzácná knihovna, která má ve svém depozitáři více než 80.000 svazků knih. V komplexu je restaurace i hotel. Odtud se po opačném břehu Betlémského rybníka vracíme zpět směr Mariánské Lázně.

 

alt 

 

Trasa č.2

Mariánské Lázně - Závišín - Podhorní vrch - Podhorní hájenka - Ovesné Kladruby a přes Závišín zpět Mariánské Lázně
Délka: 19km
Značení: tmavě modré

Popis cyklotrasy:

Na stoupání a klesání hodně různorodá trasa. Hlavním cílem je Podhorní vrch a putování kolem něho.

Z centra Mariánských Lázní vyšlápneme k hotelu Krakonoš – zde je hned několik zajímavostí – horní stanice kabinkové lanovky, zchátralá budova kdysi noblesního hotelu a hned vedle Park Boheminium s věrnými zmenšeninami různých objektů České republiky. Přes obec Závišín pokračujeme k Podhornímu vrchu – s 847 metry nejvyšší bod Tepelské vrchoviny, který se výrazně tyčí v krajině s typickou siluetou vysílače na vrcholku. Jedná se o vyvřelý čedičový suk, na vrcholku velmi zajímavé vyhlídkové místo, je odtud vidět daleko do krajiny, výhledu nebrání vzrostlé stromy. V místě vysílače stávala kdysi výletní kavárna. Sjíždíme zpět lesem a na křižovatce se vydáme doprava k Podhorní hájence – zde si všimněte malé elektrárničky, nedaleko odtud je Sirňák, pokračujeme lesem kolem vodní nádrže Podhora přes Ovesné Kladruby s několika hrázděnými nově opravenými staveními. Mírným stoupáním jedeme přes Zavišín zpět směr Mariánské Lázně.

 

alt 

 

Trasa č.3

Mariánské Lázně - Závišín - Milhostov - Milhostovské mofety - Tabákový mlýn - okolo Lazurového vrchu - Holubín - Vlkovice - hájenka U Müllerů - Mariánské Lázně 
Délka: 21km
Značení: oranžové
doporučeno pro horská kola

Popis cyklotrasy:

Tento okruh nás provede přes louky a lesy jižním cípem CHKO Slavkovský les.

První úsek vystoupáme z Mariánských Lázní k hotelu Krakonoš - zde je hned několik zajímavostí...

– horní stanice kabinkové lanovky, zchátralá budova kdysi noblesního hotelu a hned vedle Park Boheminium s věrnými zmenšeninami různých objektů České republiky. Přes obec Závišín pokračujeme k Milhostofským mofetám, po cestě lesy potkáme několik pramenů a míříme k Lazurovému vrchu – tato rezervace byla vyhlášena roku 1997 na ochranu území suťových lesů na strmých stráních, kde rostou jedle a třešně. Zvláštní území, jehož charakter má vztah k zaniknuvšímu hradu a vápencovému dolu v těchto místech. Pod Lazurovým vrchem protéká Kosí potok, který vytváří přírodní park. Zbytek trasy nás již povede asfaltová silnice přes Dolní Kramolín, Holubín a Vlkovice zpět směr Mariánské Lázně.

 

alt

 

 Trasa č.4

Mariánské Lázně u Lesního pramene - alej Svobody – železniční zastávka Lázně Kynžvart - Zámek Kynžvart - Lázně Kynžvart - Holina - Stoh - Mariánské Lázně 
Délka: 20 km
Značení: žluté

Popis cyklotrasy:

V lesoparku severně nad městem u Lesního pramene začíná naše cyklo putování krajinou Slavkovského lesa s návštěvou zámku a Lázní Kynžvart.

 Od Lesního pramene jedeme Alejí Svobody, kterou tvoří chráněné stromořadí o 395 dubech, po silnici kolem Dvouhrázového rybníka míříme k sídlu rodiny Metternichů – Zámku Kynžvart – tento empírový zámek zaujme svou upraveností, při vnitřní prohlídce může návštěvník nahlédnout do sídla, které se pyšní svou knihovnou a unikátními sbírkami. Po prohlídce, občerstvení v místní kavárně,  pokračujeme mírným stoupáním k Lázním Kynžvart – lázně jsou využívány především pro léčbu dětských pacientů – zaměřeny na nemoci dýchacích cest, nejznámější prameny jsou Richardka a Viktorka. Po silnici pokračujeme serpentinami až téměř k vrcholu Holiny, kde byla roku 1990 vyhlášena rezervace s cílem ochrany posledních zbytků typických jedlobučin v oblasti. Lesní cestou se vracíme zpět směr Mariánské Lázně k Lesnímu pramenu.

 

alt

 

 Trasa č.5

Mariánské Lázně - myslivna Králův kámen - rozcestí Bašus - Kladská - myslivna Králův Kámen - Mariánské Lázně 
Délka: 16,8 km
Značení: světle modré

Popis cyklotrasy:

Tato velmi romantická trasa nás provede lesy až ke Kladské – unikátní národní přírodní památce. 

Trasa začíná u Lesního pramene v lesoparku nad Mariánskými Lázněmi, po silnici mírným stoupáním jedeme směr Kladská, kolem hájovny Králův kámen, uděláme odbočku ze silnice směr Bašus a pokračujeme k Loveckému zámečku na Kladské, zde doporučujeme projít místní naučnou stezku . Zdejší unikátní chráněné území - Kladské rašeliny - ochrana je určena unikátnímu souboru vrchovištních rašelinišť. Od Kladské se vracíme po silnici zpět směr Mariánské Lázně.

 

alt